Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

Koronka na Dolnym Śląsku – Spotkanie mistrzowskie z Bożeną Kędzior.

Spotkanie mistrzowskie z Bożeną Kędzior z Towarzystwa Miłośników Haftu. Spotkanie będzie okazją do poznania różnorodnych technik tworzenia koronek, a także historii ich wykonywania na terenie regionu. Uczestnicy poznają sylwetkę związanej m.in. z Zamkiem Książ księżnej Daisy von Pless, która nie tylko słynęła ze swej wrażliwości w kwestiach społecznych i estetycznych. Wiele czasu i energii poświęcała także działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Na przykładach autentycznych robótek, które można podziwiać w zachowanym do dziś wzorniku śląskich koronek, dostępnym w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk będzie można przyjrzeć się skali zastosowania koronkowych ozdób w odzieży i elementach wystroju domów śląskich.

 

Idea spotkania „Dolny Śląsk Wita . Rzemiosło!” ukierunkowana jest na zaprezentowanie wartości jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji rzemiosła w naszym regionie. Spotkanie stanie się okazją do dyskusji na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś.  Łącząc to co przekazywane z dziada pradziada z innowacyjnymi rozwiązaniami, współczesnymi możliwościami technologicznymi, sprzętowymi i materiałowymi, stawiamy rzemiosło na nowej drodze rozwoju. Zastanowimy się nad tym jak dziś promować rzemiosło. Pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Podczas spotkań poruszony zostanie także temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenie ich do kształcenie w zawodach rzemieślniczych.  Wybór CRZ Krzywy Komin, jako miejsca spotkań nie jest przypadkowy. Jednym z najważniejszych obszarów jego działalności  jest edukacja zawodowa  w różnych dziedzinach rzemiosła. Uczestnicy warsztatów i szkoleń nabywają wiedzę i nowe umiejętności ucząc się od mistrzów i praktyków.  To właśnie w Krzywym Kominie pod skrzydłami Bożeny Kędzior uczestnicy poznają piękną stronę koronek.


 W ramach programu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!” na stronie www.dolnyslaskwita.pl aktywowana zostanie internetowa mapa, na której użytkownicy znajdą m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także twórców, którzy prowadzą w nich swoją działalność artystyczną. Na mapie znajdą się także wzmianki o dolnośląskich legendach i historiach, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Pragniemy zachęcić Dolnoślązaków oraz turystów w każdym wieku do aktywnego poznawania historii regionu, charakterystycznych dla niego technik rzemieślniczych oraz odwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku powiązanych z rzemiosłem i rękodziełem.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator: Fundacja OPEN MINDWspółorganizator: GRUPAKREATYWNI.PL / CRZ Krzywy Komin