Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

Rzemiosło artystyczne – spotkanie mistrzowskie z Leszkiem Ukleją

Spotkanie z mistrzem stolarstwa artystycznego, Leszkiem Ukleją, który od 1981 roku prowadzi Pracownię Renowacji Mebli Antycznych. Dzięki jego olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach oraz konserwacji mebli zabytkowych. Leszek Ukleja wykonuje kompleksowe aranżacje i zabudowy wnętrz, a także naprawy drzwi oraz portali w różnych stylach i technikach. Jest on również członkiem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Podczas spotkania porozmawiamy o specyfice artystycznego rzemiosła artystycznego na Dolnym Śląsku.

 

Idea spotkania „Dolny Śląsk Wita . Rzemiosło!” ukierunkowana jest na zaprezentowanie wartości jakie niesie ze sobą kultywowanie tradycji rzemiosła w naszym regionie. Spotkanie stanie się okazją do dyskusji na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś.  Łącząc to co przekazywane z dziada pradziada z innowacyjnymi rozwiązaniami, współczesnymi możliwościami technologicznymi, sprzętowymi i materiałowymi, stawiamy rzemiosło na nowej drodze rozwoju. Zastanowimy się nad tym jak dziś promować rzemiosło. Pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Podczas spotkań poruszony zostanie także temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenie ich do kształcenie w zawodach rzemieślniczych.  Wybór CRZ Krzywy Komin, jako miejsca spotkań nie jest przypadkowy. Jednym z najważniejszych obszarów jego działalności  jest edukacja zawodowa  w różnych dziedzinach rzemiosła. Uczestnicy warsztatów i szkoleń nabywają wiedzę i nowe umiejętności ucząc się od mistrzów i praktyków.


 W ramach programu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!” na stronie www.dolnyslaskwita.pl aktywowana zostanie internetowa mapa, na której użytkownicy znajdą m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także twórców, którzy prowadzą w nich swoją działalność artystyczną. Na mapie znajdą się także wzmianki o dolnośląskich legendach i historiach, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Pragniemy zachęcić Dolnoślązaków oraz turystów w każdym wieku do aktywnego poznawania historii regionu, charakterystycznych dla niego technik rzemieślniczych oraz odwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku powiązanych z rzemiosłem i rękodziełem.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator: Fundacja OPEN MINDWspółorganizator: GRUPAKREATYWNI.PL / CRZ Krzywy Komin