Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

Smok Strachota w Teatrze Cienia. Warsztaty ilustracji dla dzieci

BRAK MIEJSC

Ilustracja jest wspaniałym światem wyobraźni opowiedzianym za pomocą obrazów. Ilustracje dla dzieci niosą radość i magię, skutecznie pozwalają zanurzyć się głębiej w świat opowieści.

Rola, którą pełnią ilustracje do książek to nie tylko uzupełnianie treści, to nauka estetyki i wrażliwości na piękno, rozbudzanie dziecięcej wyobraźni. Jest wiele technik plastycznych pozwalających przedstawić daną opowieść i to ilustrator decyduje jaką technikę dobierze do danego tekstu.

Fundacja OPEN MIND zaprasza do poszukiwania inspiracji w fantastycznej opowieści wrocławskiej poetki i pisarki Ewy Zachary, pt.  Strachota Postrach Strachocina. Legenda wrocławska, która postanowiła włączyć się w kultywowanie lokalnej tradycji i napisała wierszem własną wersję znanej legendy, zilustrowanej przez wrocławiankę Katarzynę Majchrzak-Żelazo. Efekty tej pracy zostały wydane przez trzebnickie Wydawnictwo OVO.

Bezpłatne warsztaty, na które zapraszamy najmłodszych, będą okazją nie tylko do posłuchania historii przerażającego stwora siejącego postrach na wrocławskim Strachocinie, ale i stworzenia niezwykłych ilustracji w zupełnie innej konwencji, w jednej z czarno – białych technik plastycznych.

To będzie przygoda w świecie ilustracji książkowej przez którą poprowadzi was zdobywa na warsztatach wiedza i własna wyobraźnia. 

_____________

Warsztat odbędzie się: 29 października, godz. 10:00-12.30 w Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7

_____________

Nad procesem twórczym pieczę trzymać będzie ANNA PAWLINA. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w 1998 r. z projektowania graficznego i grafiki artystycznej. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem i tworzeniem rzeczy pięknych i przydatnych. Na co dzień autorka niezwykłych wnętrz, bajkowych ilustracji, najpiękniejszych torebek i nie tylko…Pedagog, prowadzi zajęcia plastyczne. Mieszka i tworzy w mieście, w którym oficjalnie mieszkają krasnoludki i nikogo to nie dziwi.

„Warsztaty ilustracji dla dzieci” realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ilustracje Anny Pawliny do „Strachota Postrach Strachocina. Legenda wrocławska”, autorstwa Ewy Zachary (Wydawnictwo OVO) zaprezentowane 29 września, w DCF Dolnośląskim Centrum Filmowym podczas wydarzenia „Wrocławskie Gawędobranie” zrealizowanego w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń:  Concordia Design Wrocław, Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie WrocławiaMuzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju – Instytucja Kultury Samorządu Województwa DolnośląskiegoSzlak Ginących Zawodów, Zamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut