Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

Wycieczka Szlakiem Rzemiosła / Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój

Fundacja OPEN MIND zaprasza na kreatywną wycieczkę dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła! 6 listopada na trasie Duszniki Zdrój-Kudowa Zdrój  na uczestników czeka duża dawka historii i warsztatów. Jeśli chcesz wiedzieć! Jak powstaje papier? Co jest potrzebne, by powstała książka? Kto za tym stoi? Co robi zecer? Co to jest marmoryzowanie? Koniecznie wyrusz z nami!

Termin: 06.11.2021r. (sobota), godz. 09:00 – 17:00
Miejsce: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój oraz Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój
Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina wyjazdu zostanie podana w procesie rekrutacji!

Pierwszym przystankiem na mapie wycieczki będzie ponad 450-letni młyn papierniczy, w którym znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To miejsce niezwykłe! Jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę światową. Wizytę w Muzeum rozpoczniemy od oprowadzenia, podczas którego poznamy jego historię, zobaczymy wspaniałe eksponaty, nie zabraknie twardych faktów i zabawnych ciekawostek. Po dawce wiedzy przyjdzie czas na warsztaty, m.in. czerpania papieru. Poznamy także marmoryzowanie – technikę zdobienia papieru znaną jako ebru, marbling czy suminagashi. Wizytę w Muzeum Papiernictwa zakończymy z Panem Andrzejem Biernacikiem, który zdradzi tajniki zanikającej dziś sztuki zecerskiej i wspólnie z uczestnikami złoży  tekst dolnośląskiej legendy tą tradycyjną metodą drukarską

Kolejnym przystankiem na dolnośląskim szlaku rzemiosła będzie „Szlak Ginących Zawodów”. Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Tutaj weźmiemy udział w warsztacie garncarskim, posmakujemy domowego chleba ze smalcem, zobaczymy chatkę ze sprzętem domowego użytku z poprzedniej epoki, odwiedzimy kuźnię, w której odbędzie się pokaz kowalstwa. Podziwiać będziemy także wiatrak Koźlak z 1902r. Zajrzymy także do zwierzyńca, w którym spotkacie: bażanty, małpki, jelenie, kozy i wiele innych ciekawych zwierząt. 

Uwaga! Powstałe prace zostaną zaprezentowane podczas finałowej wystawy „Dolnośląskie kolaże”, która odbędzie się w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Szczegóły wkrótce!

_____________
Wycieczka 16+. Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia!  Godzina wyjazdu zostanie podana w procesie rekrutacji!

_____________

_____________

Wydarzenie realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń:  Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju – Instytucja Kultury Samorządu Województwa DolnośląskiegoSzlak Ginących Zawodów, Zamek Książ, Concordia Design Wrocław, Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie Wrocławia,  Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Huta Julia

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut