Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

ZECER, CO ŻMUDNIE NA KSIĄŻKĄ ZERKA. Wycieczka szlakiem rzemiosła

Fundacja OPEN MIND zaprasza na bezpłatną kreatywną wyprawę Dolnośląskim Szlakiem Rzemiosła! 6 listopada projekt Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło wyrusza do Dusznik-Zdroju..

Ta wyprawa jest dla tych, którzy kochają odkrywać, poznawać historię i tradycje Dolnego Śląska! Chcą sprawdzić jak powstaje papier czerpany, dowiedzieć się co jest potrzebne, by powstała książka, co robi zecer i co to jest marmoryzowanie.
________

Termin: 6 listopada, godz. 15:00-17:00
Miejsce: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Kłodzka 42

Pierwszym przystankiem na szlaku rzemiosła będzie ponad 450-letni młyn papierniczy, w którym znajduje się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To miejsce niezwykłe! Jedyny taki obiekt w Polsce i unikat na skalę światową. Wizyta w Muzeum rozpocznie się od oprowadzenia po wystawach, podczas którego poznamy jego historię, zobaczymy wspaniałe eksponaty, nie zabraknie twardych faktów i zabawnych ciekawostek. Po dawce wiedzy przyjdzie czas na warsztaty, m.in. czerpania papieru, marmoryzowania – techniki zdobienia papieru znaną także jako ebru, marbling czy suminagashi.

Wizytę w Muzeum Papiernictwa zakończymy spotkaniem z Panem Andrzejem Biernacikiem, który zdradzi tajniki zanikającej dziś sztuki zecerskiej i wspólnie z uczestnikami złoży tą tradycyjną techniką tekst wrocławskiej legendy. Wykonana praca zostanie połączona z ilustracjami stworzonymi przez dzieci podczas październikowego warsztatu „Smok Strachota w teatrze cienia”. W efekcie tej niezwykłe kooperatywy powstanie książeczka zaprezentowana podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże” zamykającej projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosła”.

________
Uwaga! Powstałe podczas wycieczki prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Dolnośląskie kolaże”, która odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Szczegóły wkrótce!
________
„Wycieczka szlakiem rzemiosła” realizowana jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
___________________
Więcej o projekcie Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita
___________________
Udział  jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport z Wrocławia! Godzina i miejsce wyjazdu zostaną podana w procesie rekrutacji
___________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!
____________________________________________

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wybranych wydarzeń:  Concordia Design WrocławMiejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie WrocławiaMuzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju – Instytucja Kultury Samorządu Województwa DolnośląskiegoSzlak Ginących Zawodów, Zamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Huta Julia,

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut