Aktualności

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń.

Zrób i noś! warsztaty biżuterii z miedzi i minerałów

________

Fundacja OPEN MIND zaprasza na jesienne spotkania sztuki z rzemiosłem. Bohaterką kolejnego wydarzenia realizowanego w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło, będzie artystka Katarzyna Sobocka.

Na co dzień tworząca autorską biżuterię, której motywem przewodnim jest natura. Podczas bezpłatnego warsztatu „Zrób i noś” odsłoni przed uczestnikami tajniki tworzenia biżuterii z niezwykłych materiałów – miedzi i minerałów.

Poznajcie krótki przepis na udane warsztaty tworzenia biżuterii i wykonanie wisiora, naszyjnika z wykorzystaniem  tradycyjnych technik pracy z miedzią – wyżarzanie, młotkowanie, wyginanie. Minerały, miedziane druty, palnik ogień, dwie garści narzędzi, szczypta sznurków, do dekoracji drewniane koraliki i co najważniejsze  odrobina fantazji i chęci. Wszystkie składniki mieszamy, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Podczas warsztatów  zapoznacie się z właściwościami miedzi, poznacie proces twórczy, dowiecie się jak w prosty sposób zaprojektować wisior, i oczywiście w efekcie wykonać wspaniałą ozdobę z miedzi.

Czy potrzebujecie piękniejszej zachęty? Liczymy na Was i zapraszamy do wspólnego tworzenia!

Warsztat podzielony jest na dwa spotkania:

30.10.2021, godz. 10:00-16:00

31.10.2021, godz. 10:00-16:00

___________________________________________________

Do zobaczenia w Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7

___________________________________________________

Uwaga!  Powstałe  prace zostaną zaprezentowane podczas finałowej wystawy „Dolnośląskie kolaże”, która odbędzie się  w dniach 11-30 grudnia 2021 r. Szczegóły wkrótce!

___________________________________________________

„Jesienne spotkania sztuki z rzemiosłem” realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

___________________________________________________

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

___________________________________________________

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Sobocka – Kazani Studio

„Powiew wiatru, moc ognia, spokój ziemi i delikatność wody… Z wykształcenia jestem fotografem, od ponad 20 lat mieszkam na wsi, co ma ogromny wpływ na moje postrzeganie świata. Od 13 lat z sercem tworzę biżuterię autorską, której motywem przewodnim jest natura… A ta, jak wiadomo, jest zmienna i ma swój rytm. Jest w niej jednak nieustanna MOC i wystarczy wsłuchać się w nią, by żyć w pełnym wymiarze. Takie jest też przesłanie moich ozdób – mają przypominać o cudownej kobiecości, wnosić światło oraz przypominać nam o wewnętrznej sile. Biżuteria, którą wyczarowuję w swojej pracowni, zmienia się… tak jak każdy z nas. Jestem z sercem na każdym etapie ścieżki tworzenia biżuterii i przesyłam moc radości, która ukryta jest w każdej cząstce mojej pracy. Moimi ulubionymi materiałami do tworzenia są: miedź i jej niezwykła plastyczność oraz minerały. I właśnie z tych materiałów podczas warsztatów stworzycie dla siebie naszyjniki.” Do zobaczenia Katarzyna Sobocka

https://www.facebook.com/studiokazani

instagram studio_kazani

___________________________________________________

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń:  Concordia Design Wrocław, Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie WrocławiaMuzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju – Instytucja Kultury Samorządu Województwa DolnośląskiegoSzlak Ginących Zawodów, Zamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

Katarzyna Sobocka_Studio Kazani fot_ Piotr Sobocki
Pełnia_Katarzyna Sobocka_Studio Kazani, fot_Piotr Sobocki
Wahadło_Katarzyna Sobocka_Studio Kazani fot_ Piotr Sobocki
Lapis lazuli__Katarzyna Sobocka_Studio Kazani, fot_ Katarzyna Sobecka_
Etniczny_Katarzyna Sobocka_Studio Kazani, fot_ Piotr Sobocki